گروه ارزش آفرینان پاسارگاد (سهامی عام)

تفاهم نامه سه جانبه تاسیس موسسه تامین مالی صادرات

تفاهم نامه سه جانبه تاسیس موسسه تامین مالی صادرات

تاسیس موسسه فورفیتینگ تهران (Tehran Forfaiting Association)

در جهت حمایت از صادرات و مشارکت بخش خصوصی در تامین مالی تجاری، گروه ارزش آفرینان پاسارگاد پیشنهاد و طرحی را مبنی بر تاسیس موسسه تهران فورفیتینگ (Tehran Forfaitng Association) تقدیم بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران کرد که در نتیجه صبح شنبه مورخ 30 دی ماه 1396 یادداشت تفاهمی سه‌جانبه بین مدیران عامل این بانک و صندوق و همچنین شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد به امضا رسید.

فورفیتینگ چیست؟

ورود موسسات چندجانبه و با مشارکت بخش خصوصی به مقوله تامین مالی صادرات میتواند علاوه بر اگزیم بانک‌های دنیا و سازمانهای اعتبار صادرات (Export Credit Agencies)، ظرفیت تامین مالی و تضمین کل صادرات کشور را تقویت نماید.فورفیتینگ یک گزینه دست یافتنی به تامین مالی تجاری است که به صادرکنندگان، تامین مالی منعطفی را در قالب ساختاری ساده پیشنهاد میکند و توانایی آنها را در موفقیت بازار رقابتی بین المللی افزایش می‌دهد که با دو روش تامین مالی فروشنده و تامین مالی خریدار(اعتبارخریدار) قابل انجام است. این مهم از طریق موسسات مشابه در کشورهای صادر کننده با بهره گیری از بررسی ریسک کشورها، بازارهای هدف، خریداران محصولات صادراتی، ارزیابی و تدوین اطلاعات خاص بازرگانی، اقتصادی و مالی انجام می­شود.

دکتر مجتبی کباری مدیرعامل گروه ارزش آفرینان پاسارگاد با اشاره به اهمیت صادرات در اقتصاد کشور، تاسیس این موسسه را اقدامی موثر در جهت تسهیل تامین مالی تجاری و صادرات عنوان کرد که جای خالی آن در نظام مالی و بانکی احساس میشد.

از اهداف امضای این تفاهم‌نامه، مشارکت در وام سندیکایی پروژه‌های صادراتی با حمایت بانک توسعه و صندوق و تلاش در جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت به صادرکنندگان، کمک به رشد و توسعه صادرات کشور در سطح کلان و همسو با بسته حمایت از صادرات سال 96 است.

 به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، دکتر علی صالح آبادی در جریان امضای این تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم‌نامه شروع یک کار مهم است و به‌زودی مطالعات و اقدامات عملی مربوط به تشکیل موسسه فورفیتینگ (Forfaiting) انجام و با ارسال مستندات و مدارک به بانک مرکزی مجوزهای لازم برای تاسیس آن فراهم خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به توجه دولت به مقوله صادرات و اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 96 دولت تصریح کرد: درحال حاضر تسهیلات ارزان قیمت به بانک‌هایی همچون بانک توسعه صادرات و چند بانک عامل دیگر داده می شود تا با نرخ‌های ترجیحی در جهت حمایت از صادرات بکار گیرند. پیش از این در تسهیلات ارزی نیز با نرخ شش درصد این تسهیلات پرداخت می شد که اخیرا در هیات امنای صندوق توسعه ملی کاهش این نرخ نیز تصویب شده است.

سیدکمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات نیز در این نشست گفت : تاسیس موسسه فورفیتینگ طلیعه ای است که ضمن آشنایی با فضای بین‌الملل در حوزه تامین مالی، شرایطی را فراهم کنیم که صادرکنندگان با کمترین نرخ سود بتوانند بهره مند بشوند .

سیدعلی ادامه داد: در آینده نزدیک پس از صدور مجوزهای مربوطه از طریق بانک مرکزی و هیات وزیران برای تاسیس موسسه یاد شده ، خواهیم توانست این شیوه خدمت رسانی را در سیستم صادراتی پیش ببریم.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره سهم بالای صادرات غیرنفتی گفت: اگر با بازارهای بین‌الملل همگام شویم نرخ سود صادراتی در داخل کشور نیز کاهش پیدا می کند و با نرخ های 6 یا 7 درصد خواهیم توانست، تسهیلات مناسبی را برای صادرکنندگان داشته باشیم.

پیشنهاد وثیقه گذاری‌ آثار هنری در قبال دریافت تسهیلات

همچنین علی افضلی مشاور ارشد گروه ارزش آفرینان پاسارگاد در این زمینه گفت: بخش خصوصی برای تامین مالی و به منظور کمک به نهادهای دولتی باهدف تامین مالی صادرات باید حضور پیدا کند.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی موسسه فورفیتینگ خطاب به مدیران عامل بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات گفت: جای خالی تامین مالی هنر در کشور حس می شود و آثار هنری نیز به عنوان وثیقه می‌تواند پذیرفته شود.

اهداف تفاهم‌نامه

هدف از امضای این تفاهم نامه، انجام مطالعات امکان سنجی تاسیس مؤسسه تامین مالی صادرات و کمک به صادرکنندگان از شیوه هایی چون مشارکت در وام سندیکایی پروژه‌های صادراتی با حمایت بانک و صندوق و تلاش در جهت ارائه پول ارزان قیمت به صادرکنندگان است.

همچنین جذب صادر کنندگان، تجار و سرمایه گذاران ایرانی و راهنمایی و تکمیل مدارک ایشان از دیگر خدمات این موسسه خواهد بود.

توسعه تأمین مالی صادراتی (Export finance) برای اعطاء تسهیلات اعتبار خریدار به کشورهای وارد کننده کالا و خدمات از ایران با پوشش صندوق ، جذب مشارکت دیگر بانکها در تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار فروشنده، ریفاینانس و تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز صادر کنندگان با تضمین موسسه، استفاده از منابع بخش خصوصی در افزایش توان مالی صادرات غیر نفتی کشور وتسهیل و تأمین منابع با استفاده از شیوه های همسو با اقتصاد مقاومتی کشور از اهداف امضای این یادداشت تفاهم است.

از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه می توان به افزایش جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به کشور، ارتقاء صادرات و صادرات مجدد Re-exporting از طریق تأمین منابع ارزی برای صادرکنندگان کالا و خدمات، بهره گیری از توان علمی و تخصصی مدیران با صلاحیت در افزایش ضریب نفوذ خدمات بانکی در شرایط فعلی و در نظر داشتن تغییر شرایط احتمالی آتی ، گسترش شبکه توزیع خدمات و حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید و کسب منافع آتی برای طرف های قبل الذکر اشاره کرد.

مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضاء دو سال شمسی خواهد بود و قرار است با تعیین کمیته راهبری، این یادداشت تفاهم اجرایی شود.

تاریخ درج : 1396/11/4 بازگشت به آرشیو