گروه ارزش آفرینان پاسارگاد (سهامی عام)

بررسی های گروه مالی پاسارگاد برای سرمایه گذاری خارجی

بررسی های گروه مالی پاسارگاد برای سرمایه گذاری خارجی

ایران که دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه است، در پی یک دهه انزوای اقتصادی و سیاسی، در حال حاضر قادر به افزایش صادرات نفت خود و اتصال دوباره بانک های خود به سیستم مالی جهانی است. شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی پس از لغو تحریم های ایران در ماه ژانویه، در حال سبقت گرفتن از یکدیگر برای به دست آوردن بازار این کشور 78 میلیون نفری هستند. ضمن اینکه ایران به لحاظ جایگاه ژئوپلیتیکی دسترسی مطلوبی به بازار 400 میلیون نفری همسایه های خود دارد. همزمان با تلاش شرکت های خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در ایران؛ شرکت های ایرانی نیز به دنبال سرمایه گذاری در خارج از ایران هستند از آن جمله شرکت ها؛ گروه مالی پاسارگاد است.

بانک پاسارگاد در جهت گسترش فعالیت های بانک و همچنین افزایش ارائه خدمات گوناگون به مشتریان خود، با سرمایه گذاری، در جهت پدید آمدن شرکت های موثری بر آمده است. این شرکت ها عبارتند از شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان، شرکت بیمه پاسارگاد، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ)، شرکت  پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد، شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد، شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد، شرکت لیزینگ پاسارگاد، شرکت لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات پاسارگاد، شرکت مدبران ساخت آریان، شرکت توسعه انبوه سازی پاسارگاد، شرکت سامان ساخت آریان، شرکت تأمین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، شرکت خدمات ارزی و صرافی پاسارگاد، شرکت مبنای خاورمیانه، شرکت مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان، شرکت بیمه اتکایی ایرانیان، شرکت مدیریت ساختمانی آریان پاسارگاد، شرکت مدیریت ساختمان نظام مهندسی آرین، موسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد، شرکت تامین مسکن گروه مالی پاسارگاد و دانشگاه خاتم.

بنابراین گزارش، پس از لغو تحریم ها و فراهم شدن امکان تبادلات اقتصادی و بانکی کشورمان با سایر بانک ها؛ گروه مالی پاسارگاد نیز درحال ارزیابی فروش بخشی از سهام انرژی است. ایرنا به نقل از بلومبرگ از زبان  مجید قاسمی، رئیس هیات مدیره شرکت توسعه انرژی پاسارگاد و مدیرعامل بانک پاسارگاد که برای شرکت در کنفرانس سرمایه گذاری در ایران به زوریخ سوئیس سفر کرده بود؛ نوشته است: "ما احتمالا امسال بخشی از سهام برخی از کمپانی های خود، از جمله شرکت توسعه انرژی پاسارگاد، را برای عموم به فروش می گذاریم. این فروش سهام ممکن است در سال جاری ایران که در ماه مارس به پایان می رسد و یا در نهایت، سال آینده ایران انجام شود. ارزش این سهام که هزاران میلیارد ریال است، احتمالا از طریق فرابورس به فروش گذاشته می شود. شرکت توسعه انرژی پاسارگارد که در زمینه تولید برق و نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت می کند، با طرحهایی به ارزش تقریبی 12 میلیارد دلاری ، از جمله ساخت خط لوله گاز 2.2 میلیارد دلاری برای صادرات گاز به عراق، کار می کند. این گروه همچنین ممکن است بخشی از سهام شرکت های تحت اداره شرکت توسعه صنایع معدنی خاورمیانه را نیز به فروش بگذارد که البته، عرضه سهام این مجموعه ها نیازمند گرفتن مجوز برای فهرست شرکت هایش در بورس تهران است."

 

تاریخ درج : 1395/5/5 بازگشت به آرشیو